InstytutInformatyki
i Mechatroniki

Pracownia robotów

Na wyposażeniu pracowni znajdują się  roboty o różnym stopniu trudności budowy i programowania. Są to najprostsze zestawy typu LEGO Mindstorms programowane w intuicyjnym graficznym środowisku. Umożliwiają one zapoznanie się z ideą tworzenia robotów – podstawowymi konstrukcjami i działaniem różnego rodzaju czujników (odległości, dźwięku, koloru i dotyku). Z zestawu można zbudować m.in. aligatora, który pełza po podłodze i próbuje chwycić zdobycz, poruszający się na gąsienicach czołg strzelający kolorowymi kulkami, robota sortującego kulki oraz robota humanoidalnego – wyglądającego i poruszającego się jak człowiek.

Roboty jeżdżące wyposażone m.in. w czujniki jasności podłoża, umożliwiające jazdę wzdłuż narysowanego toru.

Zestawy Bioloid, które umożliwiają budowę kilkunastu konstrukcji robotów – np. człowieka, psa dinozaura,  wykonujących bardzo precyzyjne ruchy i mające możliwość komunikacji bezprzewodowej z pozostałymi robotami z rodziny.

Roboty wielokończynowe kroczące, które mają możliwość poruszania się w dowolnym terenie, wyposażone w szereg czujników, które umożliwiają omijanie przeszkód. Zainstalowany reflektor podczerwieni umożliwia widzenie przedmiotów w warunkach całkowitej ciemności. Moduł czujników dotykowych pozwala na wykrywanie przeszkód przy ruchu do przodu i do tyłu. Do istniejących już modułów odpowiedzialnych za rejestrowanie, przetwarzanie i przesyłanie wrażeń zmysłowych robota można dodawać kolejne - kompas, czujnik ruchu, czujnik natężenia oświetlenia, czujnik stężenia różnych gazów czy natężenia poziomu dźwięku. Roboty mogą być sterowane zdalnie drogą radiową lub też poruszać się w sposób autonomiczny.

Ramienia robotyczne, dające możliwość programowania rzeczywistych zachowań robotów w procesach produkcyjnych.

     

     

     

Kursy i szkolenia
Uniwersytet Trzeciego Wieku
Centrum Projektów Edukacyjnych
Studia podyplomowe
MBA
Studia I i II stopnia